Smart Factory Hub
(klik na logo vodi na platformu)
SMART FACTORY HUB je projekt koji financira Program transnacionalne suradnje Dunav 2014. - 2020. kojim se želi unaprijediti istraživanje i razvoj te uvjeti poslovnih politika međunarodne suradnje u prerađivačkoj industriji.
Opis projekta
Europska Unija prepoznaje važnost ulaganja u istraživanje i razvoj kao čimbenika ostvarenja gospodarskog rasta. Ovaj projekt je stoga usmjeren na tehnološki visoko specijalizirane male i srednje poduzetnike u prerađivačkoj industriji koje se bave navedenim područjem.
Takvi proizvođači suočeni su sa značajnim problemima - povećanim kapacitetom proizvodnje u niskobudžetnim gospodarstvima te povećanom razinom sofisticiranosti lanaca opskrbe u visokobudžetnim gospodarstvima.
Lean proizvodni proces i pametna proizvodnja mogu značajno povećati učinkovitost proizvodnje snižavanjem troškova, ispravnim radom i učinkovitom raspodjelom vremena ukupne proizvodnje uključujući rad strojeva, linija i ljudi.
U projektu surađuju akademske i poslovne zajednice, javne vlasti te šira publika u sljedeća 3 područja:
1. nove tehnologije (poboljšanje učinkovitosti, kvalitete i fleksibilnosti)
2. poboljšani proizvodni procesi (npr. Lean proizvodnja)
3. optimizacija korištenja ljudskih resursa
Glavni učinci projekta:
1. Transfer Lab pilot - u svim zemljama partnera izabire se 10 poduzeća koja koriste rješenja pametne proizvodnje; ta rješenja bit će u jedinstvenom katalogu i promovirat će se kroz projekt malim i srednjim poduzetnicima (MSP-ima) u svim zemljama; dva MSP-a u svakoj zemlji će izabrati međunarodno rješenje za prijenos tehnologije - cilj je potaknuti prijenos tehnologije između regija
2. Policy Lab pilot - pronalazak instrumenata u svakoj regiji za prijenos rješenja pametne proizvodnje, prijenos iskustva i dobrih praksi između regija, procjena utjecaja projekta na regije3. Smart Factory Cooperation Platform (popis institucija koje se bave Industrijom 4.0 u Podunavlju, alat za pronalaženje poduzeća koja nude rješenja pametne proizvodnje u Podunavlju)
4. e-learning platform (predavanja stručnjaka na temu Industrije 4.0, kalendar događanja, mogućnost sudjelovanja na webinarima, promocija rješenja pametne proizvodnje)
Cilj projekta
Cilj projekta je poboljšanje okvirnih uvjeta inovacija u području pametne proizvodnje. Projekt će stoga doprinijeti višem stupnju teritorijalne integracije izuzetno heterogene dunavske regije, razvojem i implementacijom strateških okvira i zajedničkih perspektiva u području novih rješenja u prerađivačkoj industriji.
Prema utvrđenoj osviještenosti zajedničkih potreba, izazova i prilika, pilot akcije omogućit će dionicima razvoj novih pristupa na zajedničkoj osnovi.
S razvijenim okvirom, alatima i uslugama te konkretnim pilot projektima, SMART FACTORY HUB će doprinijeti poboljšanju upravljanju inovacijama kroz implementaciju strukture međunarodne suradnje koja će biti u poziciji da podrži EU Strategiju za dunavsku regiju.
Kao glavni rezultat projekta predviđa se poboljšana suradnja između istraživanja i poslovanja u području pametne proizvodnje.
Projektni partneri
- Pomurje Technology park – PTP (SI)
- Technical University of Cluj-Napoca – UTCN (RO)
- Croatian Agency for SMEs, Innovations and Investments – HAMAG-BICRO (HR)
- University of Stuttgart – Institute for Human Factors and Technology Management – USTUTT (DE)
- PROFACTOR GMBH – PRO (AT)
- University of West Bohemia – UWB (CZ)
- Slovak Chamber of Commerce and Industry – SCCI (SK)
- Pannon Business Network Association – PBN (HU)
- Foundation “Cluster Information and Communications Technologies” – BICT (BG)
- Chamber of Commerce and Industry of Serbia – CCIS (RS)
- Public Agency for Entrepreneurship, Internationalisation, Foreign Investments and Technology – SPIRIT (SI)
- Stuttgart Region Economic Development Corporation – WRS (DE)
- Ministry of Economy of the Republic of Serbia – MERS (RS)
Vrijednost projekta
- Ukupna vrijednost: 1.838.636,60 EUR, od čega je HAMAG-BICRO-u na raspolaganju 174.035,80 EUR
- Iznos financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR): 1.456.071,99 EUR
- Iznos financiran iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA): 106.769,09 EUR
Izdvojene vijesti