ZAGREB, 14.03.2018. - Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) organizirala je trening za javne naručitelje u Tehnološkom parku Zagreb u sklopu projekta PPI2Innovate Interreg CE – Izgradnja kapaciteta za poticanje korištenja javne nabave inovativnih rješenja u Srednjoj Europi. Na treningu je sudjelovalo više od 70 predstavnika javnih naručitelja, gradova i županija, ministarstava, fondova, poduzetničkih potpornih institucija, bolnica i drugih.

U uvodnom govoru domaćin Frane Šesnić, direktor Razvojne agencije Zagreb, istaknuo je: „Povezivanje dionika inovacijskog eko-sustava jedan je osnovnih ciljeva Razvojne agencije Zagreb, a projekt PPI2Innovate jedna je od platformi koja služi upravo njegovom ostvarivanju. Veseli nas što se po prvi put u Hrvatskoj otvorila mogućnost da se inovacije potiču ne samo različitim financijskim potporama, već i na razini potražnje, a takav sustav podupiranja inovacija, inovativan je sam po sebi.“

Osnovni cilj PPI2Innovative projekta je, sukladno promjenama koje su ugrađene u postojeći Zakon o javnoj nabavi, potaknuti javne naručitelje da kupuju proizvode inovativnih tvrtki, u fazi dok inovacije još nisu komercijalno dostupne. Drugim riječima, jednom kad neka tvrtka istraži i razvije svoj proizvod, taj proizvod pronađe svoj put i mjesto na tržištu kroz javnu nabavu.

HAMAG-BICRO kao agencija pruža podršku poduzetnicima kroz sve razvojne faze njihovog poslovanja – od istraživanja i razvoja ideje, pa sve do komercijalizacije i plasmana na tržište. Budući da inovacija predstavlja jednu od razvojnih faza poslovanja poduzetnika, HAMAG-BICRO promovira javnu nabavu inovativnih rješenja kao jedan od moćnih alata za poticanje inovativnosti poduzetnika, a ujedno i ključnih faktora u rješavanju današnjih društvenih izazova i poboljšanja kvalitete javnih usluga.

Poticaj za provedbu projekta PPI2Innovate proizašao je iz činjenice da tržište javne nabave u EU iznosi 13,1 %  BDP-a, dok je u Republici Hrvatskoj ukupna vrijednost javne nabave u odnosu na BDP, u 2015. godini, iznosila 12,14 posto. S druge strane, udio hrvatskog BDP-a za inovacije iznosi , 0,81%, dok EU izdvaja 2,03%, SAD 2,73 %, Japan 3,58%.  Temeljem vidljivog odstupanja Hrvatske u ovim postotcima, nastala je UNIJA INOVACIJA kroz koju se nastoji povezati javnu nabavu i inovacije, na način da javni naručitelji djeluju kao prvi kupci inovativnih proizvoda i usluga te tako pomažu i uvode proizvod na tržište i potiču privatne tvrtke da kupuju taj proizvod.

Projekt PPI2Innovate potiče upravo takvo djelovanje javnih naručitelja, za razliku od pretkomercijalne nabave kod koje inovativna tvrtka provodi istraživanja i razvoj, kad još uvijek nemamo gotov proizvod. Takva nabava uključuje podjelu rizika, a kasnije i dobiti. To je razvojna faza proizvoda koji nije šire komercijalno dostupan. HAMAG-BICRO je također izradio 3 tematska PPI2Innovate vodiča  - PAMETNO Zdravstvo, PAMETNA IKT i PAMETNA ENERGETIKA, u kojima je sadržan i 1 transnacionalni PPI2Innovate vodič.

Cilj ovog treninga bio je potaknuti javne naručitelje na provedbu postupaka javne nabave inovativnih rješenja i stvaranje mreže javnih naručitelja u tom području. HAMAG-BICRO je ovom prigodom najavio osnivanje Kompetencijskog centra u Hrvatskoj koji će biti dijelom Mreže šest  srednjeeuropskih centara, na razini Europske unije, kroz koju će javni naručitelji moći dijeliti iskustva i stjecati znanja.

Trening s javnim naručiteljima proveo je renomirani stručnjak za javnu nabavu, Anđelko Rukelj, zamjenik predsjednika Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, naglasivši da mu je čast biti dionikom ovog projekta budući da je ovakav način pristupa javnoj nabavi inovativan i za njega, koji radi u tom području više od 20 godina. Anđelko Rukelj istaknuo je da javna nabava inovativnih rješenja (PPI) nije novi oblik postupka dodjele ugovora te da se PPI ne može provoditi kroz Partnerstvo za inovacije (članak 31. Direktive 24/2014/EU) jer Partnerstvo za inovacije spaja PCP i PPI u jedinstvenom postupku dodjele. PPI se može provoditi kroz sve postupke javne nabave, dok su za PPI posebno zanimljivi natjecateljski postupak uz pregovore  i natjecateljski dijalog.

 „Glavni koraci u PPI-u su: 1. Preliminarne aktivnosti koje uključuju određivanje okvirnih pravila u nabavi inovacija, definiranje projektnog tima i uspostavljanje granica (proračuna i financija), 2. Otkrivanje i procjena potreba – utvrđivanje potrebe, opis potrebe, izvođenje analize troškova i koristi, 3. Provjera tržišta , 4. Objava dokumentacije o nabavi i dodjela ugovora, 5. Izvršenje ugovora i situacija nakon izvršenja ugovora“, objasnio je g. Rukelj.

Glavni koraci u PPI-u su:

  1. Preliminarne aktivnosti koje uključuju određivanje okvirnih pravila u nabavi inovacija, definiranje projektnog tima i uspostavljanje granica (proračuna i financija)
  2. Otkrivanje i procjena potreba – utvrđivanje potrebe, opis potrebe, izvođenje analize troškova i koristi
  3. Provjera tržišta
  4. Objava dokumentacije o nabavi i dodjela ugovora
  5. Izvršenje ugovora i situacija nakon izvršenja ugovora.

Trening je završio ispunjavanjem obrasca od strane javnih naručitelja s navođenjem detalja o PPI projektu kojeg namjeravaju provesti u budućnosti.

U narednom periodu HAMAG-BICRO će se usredotočiti na sastanke s javnim naručiteljima na kojima će, uz projekte s ovog treninga, mapirati najmanje 30, od kojih će odabrati 8 najperspektivnijih projekata kao polazišne točke za osnivanje kompetencijskog centra.

Više informacija o projektu možete potražiti na nižim poveznicama:

http://www.interreg-central.eu/Content.Node/PPI2Innovate.html

http://hamagbicro.hr/medunarodna-suradnja/ppi2innovate/

 

Datum objave: 15.03.2018.

logo-hamag-footer-small

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.

  • Ksaver 208, Zagreb, Hrvatska
  • info [at] hamagbicro.hr

Sva prava pridržana © 2017. HAMAG BICRO

Skip to content