U okviru Interreg projekta TEX-DAN usmjerenog na unapređenje kružnog gospodarenja u tekstilnim i modnim lancima vrijednosti, održan je online okrugli stol koji je okupio iskusne dionike tekstilne industrije i dizajna. U raspravi na temu smanjenja tekstilnog otpada sudjelovali su Ana Falak i Dubravko Ćuk iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Jagoda Divić iz Hrvatske gospodarske komore (HGK), prof. dr. sc. Vesna Marija Potočić Matković sa Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (TTF), Josip Aračić iz tvrtke Galeb, Tamara Vučetić iz tvrtke Sabant, Niko Bucalo iz tvrtke Alavera i Valentina Ferenčak iz Vagant Studija te Karolina Kraljić iz socijalne zadruge Humana Nova.
Svi sudionici okruglog stola imaju značajno iskustvo u tekstilnoj industriji, poput mlade inovatorice Tamare Vučetić, osnivačice tvrtke Sabant koja je proizvela prvu kožu od piva i istaknula kako proizvodnja u Hrvatskoj nije moguća jer je teško pronaći krojačice. Također, naglasila je kako u Hrvatskoj nedostaje inicijativa za udruživanje dionika tekstilne industrije, potrebno je više uložiti u okupljanje struke i potaknuti razmjenu znanja i tematske rasprave na konferencijama i sličnim događanjima. Karolina Kraljić iz socijalne zadruge Humana Nova koja od starih tekstilnih predmeta izrađuje nove kvalitetne i inovativne proizvode, istaknula je kako je u Hrvatskoj prisutna “kultura čuvanja tekstila” i kako su do sad skupili 4 tisuće tona tekstila.
Josip Aračić, direktor tvrtke Galeb, najstarijeg tekstilnog proizvođača iz Hrvatske dao je osvrt na stanje tekstilne industrije u svijetu koja se u zadnjih nekoliko godina udvostručila i uzročnik je ogromnog zagađenja. Istaknuo je potrebu uvođenja ograničenja rasta i pad konzumerizma. Tvrtka Galeb veliku pozornost polaže na prirodne materijale pa tako proizvodi tvrtke Galeb imaju eko test certifikat koji udovoljava najstrožim uvjetima za bebe i dojenčad.
Dizajnerica Valentina Ferenčak iz Vagant studija naglasila je kako uvijek predlaže klijentima da koriste prirodne materijale i čuvaju okoliš. Njihovo iskustvo pokazuje kako raste potražnja za prirodnim materijalima i kako su mlađe generacije ekološki osviještene.
Pridruženi partneri na projektu, Jagoda Divić iz HGK, Ana Falak i Dubravko Ćuk iz HUP-a te prof. dr. sc. Vesna Marija Potočić Matković sa TTF-a ukazali su na nove poslovne mogućnosti koje donosi kružno gospodarenje tekstilom.
Zaključak okruglog stola jest kako je nužna transformacija tekstilne industrije i dizajna na modele kružnog gospodarenja, uvođenje suvremenih tehnologija te korištenje prirodnih i recikliranih materijala. U ovom području se nalaze i nove poslovne mogućnosti. Također, potrebno je uvesti dodatne poreze za jeftin i nezdrav tekstil, kao što je to nedavno učinila Francuska.