Završeno je dvodnevno događanje „Ostani u Hrvatskoj“, koje su u sklopu svoje tradicionalne manifestacije „ScoolFest“ zajednički organizirali Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska gospodarska komora, a Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, investicije i inovacije (HAMAG-BICRO) bila je jedan od glavnih partnera projekta.
Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu ugostio je u 30. i 31. svibnja predstavnike uspješnih hrvatskih tvrtki i državnih agencija za potporu razvoja poduzetništva na događanju „Ostani u Hrvatskoj“. U dvodnevnom programu koji se sastojao od panela, radionica i predavanja, svi su zainteresirani mogli u SC-u ili preko prijenosa uživo, koji je omogućio CARNet, saznati više o mogućnostima za poslovni napredak u Hrvatskoj. U prizemlju su se na štandovima mogli informirati o mogućnostima koje za mlade nude uspješne hrvatske tvrtke i institucije. Na panel-raspravi kojom je započeo sajam, svoje su projekte mladima približili predstavnici hrvatskih institucija i ministarstava. Tajnik Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Marko Pavić, istaknuo je da radnih mjesta u Hrvatskoj ima više od 20 tisuća, ali da se obrazovni sustav mora prilagoditi potrebama tržišta da bi se ta radna mjesta popunila. Panelisti su također kao problem detektirali slabu motiviranost mladih za rad. „Mladi, trgnite se. Najlakše je spakirati kofere, otići u inozemstvo i napustiti svoju Hrvatsku“, poručio je Marko Strmota iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Kako se trgnuti pojasnio je predstavnik HAMAG-BICRO-a Vedran Đidara koji je interaktivnom radionicom približio posjetiteljima izradu poslovnog plana i kretanje u poslovne vode. Naglasio je da je planiranje nužno u svakom poslu, no i da nikad ne ide baš sve po planu koji ste si zacrtali. Sama agencija financijski potpomaže tvrtke u razvoju. Đidara je ponudio pomoć svima koji misle da imaju dobru ideju i plan realizacije uz savjet: „Bitno je da pronađete rupu na tržištu, odnosno da zadovoljite potrebu kupaca koja još nije zadovoljena. Zatim morate pronaći svog idealnog kupca i doći do njega, pokazati mu što nudite i zašto je taj proizvod ili usluga korisna za njega“.
Razvojna agencija Zagreb u srijedu je predstavila svoj Tehnološki park te start-upove koji su pokrenuti uz njihovu pomoć: aplikaciju 9pm, Freewa, tvrtku za razvoj softvera Creative Fields, aplikaciju Sight Run te aplikaciju za prijevoz Vollo. „Nakon putovanja svijetom, vidio sam da zapravo ne cijenimo puno stvari koje imamo u Hrvatskoj: čistu vodu i zrak, dobru klimu, odličnu hranu i blizinu obitelji. Sve su to faktori koji puno pomažu kod pokretanja vlastitog posla. Doduše, postoje i neke okolnosti koje ne možemo kontrolirati. Zato se moramo fokusirati na sve ono na što možemo utjecati i iz toga izvući maksimum“, rekao je Marko Jukić, vlasnik startup tvrtke Vollo. Maja Mustač iz Instituta za stručno usavršavanje mladih održala je radionicu o pripremi za razgovor za posao, pisanju životopisa i motivacijskog pisma.
Događanje, koje je preko CARNeta gledalo oko 1000 ljudi, završilo je panelom s predstavnicima tvrtki koje su koristile različite vrste financijske pomoći HAMAG-BICRO-a: Urban Mobility, Agrivi, MicroBlink i Reboot. Kao najvažnije faktore za osnivanje uspješne tvrtke panelisti su istaknuli dobru ideju, plan egzekucije, spremnost na brzu prilagodbu tržištu te dobar tim suradnika. Za kraj su poručili kakvu Hrvatsku žele vidjeti u budućnosti. „Strani ljudi doživljavaju Hrvatsku samo kao lijepu zemlju za godišnji odmor. Nitko ne priča o zemlji u kojoj je moguće biti poduzetnik, zemlji u kojoj se rađaju mnoge inovacije. Taj imidž u budućnosti moramo promijeniti.“ Mislav Jurišić, savjetnik Uprave HAMAG-BICRO-a, predstavio je studentima različite načine na koje ova država agencija pomaže startupovima i svima koji se otisnu u poduzetničke vode.
Glavni partneri projekta bili su Sveučilište u Zagrebu, Studentski centar, HAMAG-BICRO, Razvojna agencija Zagreb i Institut za stručno usavršavanje mladih, a pokrovitelji projekta Ured predsjednice Republike Hrvatske, Vlada Republike Hrvatske, Hrvatski sabor, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te Ministarstvo poduzetništva i obrta.