Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) organizirala je radionicu “Utjecaj velikih podataka i ODEON projekta” u sklopu projekta ODEON (Open Data for European Open iNnovation) kao posljednju u nizu aktivnosti prije završetka projekta.

Radionicu koju je moderirala Iva Milašinčić, voditeljica Službe za razvoj Sektora za razvoj i podršku korisnicima, pozdravnim je govorom otvorio Mate Kovač, v.d. ravnatelj Sektora za razvoj i podršku korisnicima: “Pri samom kraju projekta ODEON, možemo se osvrnuti na niz projektnih aktivnosti realiziranih u obliku brojnih radionica i studijskih posjeta te uspostavljen nacionalni HUB, čime smo stvorili zajednicu ključnih dionika relevantnih za otvorene podatke.“  Istaknuo je Open Data Hackathon kao jednu od nedavno održanih aktivnosti tijekom koje su razvijena brojna kvalitetna aplikacijska rješenja uporabom otvorenih podataka. Osim novčanih nagrada osiguranih od strane sponzora, HAMAG-BICRO je najboljim natjecateljima omogućio nastup na LEAP summitu, gdje su imali priliku predstaviti svoje rješenje pred potencijalnim investitorima i tako pronaći izvore financiranja za svoje aplikacije ili IT rješenja koja su razvili.

U ovom trenutku, pred kraj provedbe projekta ODEON, kad i sami imamo više znanja o otvorenim podacima i mogućnostima koje nose sa sobom, možemo slobodno zaključiti kako bi se mnogi poslovni procesi, proizvodi i usluge u malim i srednjim poduzećima ili javnim institucijama mogli unaprijediti i približiti svojim korisnicima, kad bi se otvoreni podaci koristili na ispravan način odnosno ponovno upotrebljavali.“, zaključio je na kraju izlaganja Kovač.

Ivan Podrug, član projektnog tima projekta ODEON iz HAMAG-BICRO-a prezentirao je glavne ciljeve i provedbene aktivnosti projekta ODEON. Riječ je o mediteranskom projektu koji ima za cilj promicanje inovacijskih kapaciteta za razvoj pametnog i održivog rasta, a specifični cilj mu je povećati transnacionalnu aktivnost inovativnih klastera i mreža ključnih sektora mediteranskog područja. U projektu je sudjelovalo 10 partnera iz 7 zemalja – Italije, Crne Gore, Slovenije, Grčke, Španjolske, Francuske i Hrvatske. Projekt je započeo u veljači 2018., a zbog iznimnih okolnosti u kojima smo se svi našli zbog koronavirusa, trajanje projekta produženo je do 31. prosinca 2020.

“Otvoreni podaci kao što su geografske informacije, statistika, vremenski podaci, podaci iz javno financiranih projekata imaju velik značaj koji je trenutačno neiskorišten, a prema nekim procjenama, smatra se da bi ekonomski dobici od korištenja tog resursa mogli iznositi čak do 40 milijardi eura godišnje. Samo otvaranje podataka potaknut će sudjelovanje građana u političkom i društvenom životu te pridonijeti političkim pitanjima kao što je na primjer okoliš. Otvoreni podaci mogu donijeti različite pogodnosti tijelima javne vlasti, tvrtkama i pojedincima. Također, mogu doprinijeti poboljšanju usluga, rastu gospodarstva i zaštiti našeg planeta.”, istaknuo je Podrug.

Luka Novosel, načelnik Samostalnog sektora za strateško upravljanje razvojem RH i koordinaciju investicija iz EU instrumenata u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije predstavio je Nacionalnu razvojnu strategiju RH do 2030 i Open data te pritom naglasio:Nacionalna razvojna strategija Hrvatske do 2030. godine prepoznaje važnost podataka u razvoju gospodarstva i podržava ekonomiju baziranu na podacima („data driven economy“) kao jedan od smjerova razvoja u narednih 10 godina.“

Božo Zeba, načelnik Sektora za razvoj javnih usluga digitalnog društva u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva i pridruženi partner projekta ODEON prezentirao je aktivnosti ureda u području otvorenih podataka s naglaskom na njihovu važnost u digitalnoj transformaciji u Hrvatskoj.

„Kad smo krenuli raditi s otvorenim podacima, uočili smo potrebu podizanja svijesti o njihovoj važnosti i uporabnoj vrijednosti za cijelo društvo. Dok nisu dostupni nikome, vrijednost podataka ravna je nuli. Tek njihovom uporabom, stvara se njihova vrijednost.” Potom je prikazao modul i tehnološku arhitekturu novog sustava koji planiraju izgraditi sljedeće godine te najavio uvođenje validacije kvalitete podataka, analitiku i gamifikaciju kao nove elemente u skupove podataka koji će podići razinu korištenja i ciljne skupine. “Jako puno podataka rasprostranjeno je među tijelima javne vlasti i potrebno je puno truda dok ih se prikupi. Na primjeru Open Data Hackathona vidjeli smo da je potražnja za njima vrlo velika. Otvoreni podaci su osnova za izgradnju digitalnog društva. Europa u narednom periodu mora pojačati inovacije u području digitalne transformacije jer u tom smjeru ide cijeli svijet.”

Praktičnu uporabu otvorenih podataka kroz primjere dobre prakse predstavili su predstavnici realnog sektora. Marko Štajcer, direktor odjela Inovacije i razvoj u Poslovnoj inteligenciji je istaknuo kako danas kompanije koje koriste otvorene podatke dobivaju prednost pred drugima na tržištu: “Danas postoji puno više izvora otvorenih podataka. Zbog evolucije tehnologije danas imamo dodatne podatkovne izvore i više uređaja koji generiraju podatke. Stoga je izuzetno bitno voditi brigu o njihovoj kvaliteti. Tako prikupljeni podaci pomažu kompanijama da bolje razumiju svoje korisnike (360 customer view), zahvaljujući čemu prilagođavaju svoje usluge kako bi se kvalitetom istaknuli na tržištu.”

Ivica Skender, viši stručni savjetnik tvrtke GDi koja u svom svakodnevnom radu koristi lokalne i globalne otvorene podatke, prezentirao je korištenje lokacijskih usluga zasnovanih na GIS tehnologiji. “Najbolji primjer korištenja otvorenih podataka ove godine iz naše prakse je svakako Nadzorna Ploča za COVID-19 situaciju za cijeli svijet sa Johns Hopkins University koju su sigurno svi u Hrvatskoj pogledali barem jednom. Koliko je to popularan način obavještavanja javnosti o temi od najšireg interesa, pokazuje podatak da je ova Nadzorna Ploča imala do sada više od 1 trilijun (tisuću milijardi) pogleda u nešto manje od godinu dana.”

Željko Krizmanić, voditelj BIRD inkubatora i sudionik Open Dana Hackathona, predstavio je BIRD inkubator pokrenut od strane Poslovne inteligencije koji je osmišljen kao startup inkubator za timove koji bi trebali razviti svoja rješenja od ideje do funkcionalnog proizvoda u određenom razdoblju: “BIRD inkubator će takvim timovima pružiti kompletnu podršku za razvoj. Ovaj incubator je usko specijaliziran za područje umjetne inteligencije i data analitike jer vjerujemo da će ovo područje modelirati svijet u narednom periodu. Plan nam je okupiti timove iz Hrvatske i cijelog svijeta.”

Leon Andrec, predstavnik Crop Shepherd tima, pobjednika Open Data Hackathona predstavio je autonomni mobilni robot za lasersko uništavanje korova koji olakšava obradu zemlje. Osvrnuvši se na upotrebu otvorenih podataka prilikom razvijanja ovog rješenja izdvojio je: “Prilikom izrade ovog rješenja, od velike pomoći su nam bili podaci Državnog zavoda za statistiku, kao i geodetski podaci zahvaljujući kojima smo dobili uvid u granice parcela. Također, koristan je bio i IBM weather service koji može predvidjeti grmljavinu i nevrijeme u radijusu do 500 m, radi sigurnosti samog robota.”

Datum objave: 11.12.2020.

logo-hamag-footer-small

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.

  • Ksaver 208, Zagreb, Hrvatska
  • info [at] hamagbicro.hr

Sva prava pridržana © 2017. HAMAG BICRO

Skip to content