Dana 23. listopada održan je radni sastanak u Alcali de Henares (u blizini Madrida) u okviru projekta Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije Joint Research Center (JRC) pod nazivom: S3 Targeted Support – Horizontal Activities. Projekt JRC-a na horizontalan način podržava regije koje zaostaju u rastu (Lagging Regions), u provedbi nacionalnih i regionalnih Strategija pametne specijalizacije (S3). Pored hrvatskih predstavnika, u provedbi na nacionalnoj ili regionalnoj razini sudjeluju sljedeće države: Bugarska, Grčka, Mađarska, Italija, Poljska, Portugal, Španjolska i Rumunjska.
Na sastanku je, pored predstavnica Ministarstva znanosti i obrazovanja, iz agencije HAMAG-BICRO sudjelovala Danijela Keler Štambuk, u svojstvu predstavnice Tehničkog tajništva (Služba za podršku inovacijskom sustavu) koje svojim aktivnostima podržava rad dva vijeća u Republici Hrvatskoj - Nacionalnog inovacijskog vijeća (NIV) te Inovacijskog vijeća za industriju Republike Hrvatske (IVI), zaduženih za upravljanje dvama strategijama: Strategijom pametne specijalizacije (S3) i Strategijom poticanja inovacija RH (SPI). Tehničko tajništvo koordinira prikupljanje i analizira podatke o provedbi S3 i SPI.
Glavna tema šestog radnog sastanka u okviru projekta bila je postojanje baza javno dostupnih podataka (Open data)unutar svake države, radi praćenja provedbe S3, kao i priprema za buduće programsko razdoblje, obzirom da će S3 još izraženije biti preduvjet odobravanja sredstava za istraživanje, razvoj i inovacije u novom programskom razdoblju.
U tom kontekstu, održano je nekoliko predavanja predstavnika JRC-a, Marka Bodena, Elisabette Marinelli, Elise Gerussi i Dimitriosa Pontikakisa. Elisabetta Marinelli je u svom izlaganju podsjetila na preuzetu obavezu i važnost pridržavanja Direktive o otvorenim podacima (Open Data Directive).
Između ostalih, izlaganje su održali i Leen Van Campe iz FRIS-a (Flanders Research Information Space) iz Nizozemske, kao primjer jedne napredne platforme s javno dostupnim podacima, a tematska izlaganja o iskustvima u svojim zemljama održali su i Nicola de Chiarta, Enric Fuster (Italija) te Michalis Metaxis (Grčka).
Uspoređujući različita iskustva te prezentirajući kontekst svake pojedine države o javno dostupnim podacima, istaknute su specifičnosti pojedinih država, ali i zajednički izazovi s kojima se one susreću kao na primjer, kako međusobno povezati podatke o provedbi instrumenata S3 u nadležnosti različitih institucija te ih učiniti dostupnima na odgovarajući način, u skladu sa zahtjevima Direktive o otvorenim podacima.