U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 19. listopada 2017. godine je otvorena 15. međunarodna izložba inovacija ARCA 2017 u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske. Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), kao partner događanja, poziva vas na koja će se održati također je sudjelovala na svečanom otvorenju.
Izložbu je otvorio g. Ivan Bračić, predsjednik Udruge inovatora Hrvatske, naglasivši da „Bez inovacija, svijet bi bio na nižoj razini“. Sudionicima su se zatim redom obratili dr. sc. Tatijana Petrić, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, g. Ivan Vlainić, predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture, prof.dr.sc. Miljenko Šimpraga, prorektor Sveučilišta u Zagrebu, Mislav Jurišić, savjetnik Uprave HAMAG-BICRO-a te gđa Ana Mandac, pomoćnica ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta. G. Jurišić je istaknuo "da nastavno na prethodna iskustva provedbe projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija iz nacionalnih izvora kroz HAMAG-BICRO, BICRO i Hrvatski institut za tehnologiju, Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije trenutno provodi oko 150 projekata iz tog područja iz nacionalnih izvora i strukturnih fondova. Ukupno se radi o ugovorenim sredstvima od oko 270 milijuna kuna ukupne vrijednosti oko 480 milijuna kuna. Kroz provedbu različitih programa poticanja istraživanja razvoja i inovacija, HAMAG-BICRO ima svakodnevna iskustva sa izazovima koje susreću inovativne tvrtke i pojedinci. Na tom rizičnom putu kroz uspone i padove generira se novo znanje, iskustvo i suradnja, vrijednost kojih dovodi do novih ideja, kapaciteta i komparativnih prednosti na globalnom tržištu."
Na 15. izdanju Međunarodne izložbe inovacija ARCA u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, bit će predstavljeno oko 150 novih inovacija iz Hrvatske i nekoliko zemalja svijeta. U proteklih 15 godina ARCA je bila mjesto koje je otkrivalo nove ideje, projekte te inovativne proizvode i usluge jedinstvene u zemlji i svijetu te stvaralo uspješne poduzetničke i inovatorske priče. Već 15 godina izložba je i priča o gospodarskom optimizmu, invenciji i stvaranju. Uz izložbu inovacija održat će se i 9. Međunarodni sajam inovacija u poljoprivredi, prehrambenoj industriji i poljoprivrednoj mehanizaciji.
Izložbe u NSB-u održavaju se u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske i u suradnji sa suorganizatorima Međunarodnom federacijom nacionalnih saveza inovatora IFIA, Sveučilištem u Zagrebu, Hrvatskom zajednicom tehničke kulture i Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom, partnerom Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije te pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske gospodarske komore. Generalni pokrovitelj je KONČAR - Elektroindustrija d.d. Na izložbi i sajmu inovacije će predstaviti poduzetnici, akademska i znanstvena zajednica te pojedinci i istraživački timovi okupljeni oko nacionalnih udruženja iz Hrvatske, Irana, Libanona, Kine, Poljske, Mađarske, Rumunjske, Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine. Riječ je o više od 150 inovacije iz različitih područja ljudskog rada, od znanosti, tehnologije, elektrotehnike, preko medicine, poljoprivrede, prehrane do rekreacije i zabave.
Središnje događanje popratnog programa ove je godine panel rasprava Inovacije u doba digitalne transformacije (u petak u 11h) u kojoj će sudjelovati Đuro Horvat iz tvrtke Tehnix d.o.o., Zvonimir Viduka iz tvrtke Altpro d.o.o., prof.dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za Inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu te dvojica uspješnih mladih inovatora Ivan Golubić i Luka Grgar. Moderator i uvodničar panela je prof.dr.sc. Velimir Srića. Cilj ovih događanja jest na jednom mjestu predstaviti domaće i strane inovacije, povezati sve subjekte inovacijskog lanca i nastaviti razvijati inovacijsku kulturu u Hrvatskoj.
Jedna od važnih zadaća izložbe i ove je godine povezivanje inovatora i poduzetnika sa znanstvenom i akademskom zajednicom na stvaranju inovativnih i konkurentnih proizvoda i usluga. Dio popratnog programa bit će usmjeren i na mlade, učenike osnovnih i srednjih škola kojima su namijenjeni predavanje Tehničke inovacije i mladi (20. listopada u 10) i natjecateljska Raspberry Pi radionica Poveži i umreži (19. listopada u 12) na kojoj će najuspješniji sudionik osvojiti mikroračunalo.
Izložbu možete razgledati od 19.-21. listopada 2017. godine od 10 do 18 sati, a u subotu do 15 sati kada će biti zatvorena svečanim programom dodjele nagrada. Ulaz na sva događanja je besplatan.