U sklopu Dana otvorenih vrata EU projekata čije je održavanje iniciralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, REDEA i Međimurska županija organizirale su niz događanja, među kojima i okrugli stol na temu EU potpora za poduzetnike. Svrha događanja, organiziranog u srijedu 10. svibnja 2017. godine, bila je predstaviti raspoložive izvore financiranja međimurskim poduzetnicima te ih upoznati s iskustvima u provođenju EU projekata.
U uvodnom obraćanju župan g. Matija Posavec naglasio je da se Međimurska županija ističe među najboljima u privlačenju sredstava iz EU što dokazuje kvalitetu rada agencija i stručnih službi. Poduzetnicima je poručio da im svi oni stoje na raspolaganju da pomognu u nastojanjima da osiguraju EU potpore za razvoj poslovanja. Uz to, Međimurska županija aktivno sudjeluje u pružanju podrške lokalnim poduzetnicima kroz dodjelu potpora za sufinanciranje pripreme projektne dokumentacije za što je do kraja godine otvoren javni poziv. Događanju je prisustvovao i saborski zastupnik g. Darko Horvat koji je naglasio da će se u sljedećem razdoblju raspoloživa sredstva smanjivati pa je sada vrijeme da se iskoristi ono što je na raspolaganju te je svim poduzetnicima u tome poželio uspjeh.
O financijskim instrumentima, među kojima su jamstva sa ili bez subvencije kamate, portfeljna jamstva, mikro i mali zajmovi, govorio je g. Vjeran Vrbanec, predsjednik uprave HAMAG-BICRO naglasivši kako je trenutno raspoloživo 1,2 milijarde kuna za financiranje poduzetničke aktivnosti. Najveći interes vlada za ESIF male zajmove koji iznose do 50.000 EUR za što se dnevno zaprimi i po 100 zahtjeva pa je prošli tjedan čak povećana alokacija. Od ponedjeljka je prijava za ESIF zajmove moguća i putem web aplikacije na stranicama HAMAG-BICRO, što dodatno pojednostavljuje proceduru i sredstva čini dostupnijim poduzetnicima.
Kristina Pevec, stručna suradnica u REDEA-i predstavila je aktualne pozive za dostavu projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava, među kojima su trenutno otvoreni sljedeći: Certifikacijom proizvoda do tržišta, Internacionalizacija poslovanja MSP-ova, Komercijalizacija inovacija u poduzetništvu te Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja.
Primjere dobre prakse u pripremi i provedbi projekata prikazali su lokalni poduzetnici. Svoju priču predstavila je gđa Vesna Vrbanec, direktorica DIA d.o.o., obiteljskog mikro poduzeća iz Nedelišća, koje je uspjelo za svoj arhitektonski ured u dva navrata ostvariti potpore za projekte razvoja poslovanja, iz nacionalnih i EU sredstava. S pripremom projektne prijave samostalno su se uhvatili u koštac i pritom bili uspješni te je poručila svim poduzetnicima da im u svakom slučaju preporuča da i sami pokušaju za svoje poslovanje iskoristiti sredstva EU. Direktor SOBOČAN INTERIJERI d.o.o., g. Franjo Sobočan, predstavio je svoja iskustva s EU projektima kojima su osigurana sredstva za daljnji razvoj ovog poduzeća za proizvodnju namještaja i opreme višeg kvalitativnog razreda za poslovne i prodajne prostore iz Murskog Središća. Naglasio je da su uz pomoć triju provedenih projekata povećali promet i broj zaposlenika te se proširili na nova inozemna tržišta. Događanje je završeno panel raspravom na kojoj je bilo riječi o specifičnostima potpora EU za poduzetnike i očekivanim promjenama, razlozima iz kojih se neki poduzetnici ipak ne odluče za prijavu na natječaje za bespovratna sredstva, a nakon inicijalnog interesa. Sudionici rasprave složili su se da glavni posao počinje dok krene provedba projekta. Gđa Vrbanec i g. Sobočan naglasili su kako je provedba EU projekata pozitivno utjecala na njihovo poslovanje i omogućila pozitivne promjene i porast konkurentnosti. Jasna poruka ovog događanja bila je da nikada nije bilo više izvora financiranja na raspolaganju te da je na poduzetnicima da u skladu sa svojim ciljevima poslovanja pripreme projekte.