Mardid, 25. veljače 2020. - održan je redovni sastanak Joint Research Centre (JRC) na kojem su sudjelovali predstavnici Tehničkog tajništva (TT) Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), te predstavnici Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta (MGPO), Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO) i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) u okviru Međuresorne radne skupine (MRS) za operativno upravljanje Strategijom pametne specijalizacije (S3).

Sastanak je organizirao JRC (Zajednički istraživački centar, interna znanstvena služba Komisije), u sklopu projekta  S3 Targeted Support – Horizontal Activities, Lagging Regions (LG), čiji je cilj pružiti podršku tzv. regijama u zaostajanju i konkretnu pomoć u provedbi S3 u odabranim regijama niskog rasta i slabije razvijenim zemljama članicama EU-a te razvijanje horizontalnog pristupa ključnim pitanjima vezanim za rast i upravljanje u tim krajevima. Tema sastanka bila je „Horizontal Working Group meeting on International Collaboration“.

Događanju je prisustvovalo više od 40 predstavnika, kako moderatora sastanka i radionica iz Europske komisije, tako sudionika iz zemalja LG, poput Portugala, Španjolske, Italije, Grčke, Rumunjske, Bugarske, Poljske, Mađarske i Hrvatske.

Predstavljena su iskustva prekogranične i regionalne suradnje Portugala, Španjolske, Rumunjske, Poljske te iskustva Interreg projekta razvijenih regija Finske i Baltičkih zemalja, a u kontekstu moguće dobrobiti za zemlje LG. U radu radionica je sudjelovala predstavnica HAMAG-BICRO-a, Službe za podršku inovacijskom sustavu - Tehničkog tajništva za inovacijski sustav, Danijela Keler Štambuk, koja se ukratko osvrnula na iskustva Hrvatske u programima EUREKA i EUROSTARS. Također je prezentirano izvješće stručne suradnice JRC, gđe Effie Amanatidou, o aktivnostima međunarodne suradnje 15 zemalja članica koje su kasnije pristupile EU, a s kojom su TT, HAMAG-BICRO i MZO surađivali prilikom prikupljanja i dostave podataka za spomenuto izvješće.

Prema prezentiranom izvješću, Republika Hrvatska provodi znatan broj aktivnosti međunarodne suradnje u odnosu na ostale zemlje iz grupe, a prema provedenim i prijavljenim aktivnostima smatra se da je zadovoljen uvjet međunarodne suradnje, tj. 1 od 7 kriterija za ostvarenje cilja „Pametnija Europa“ kao prvog cilja kohezijske politike za buduće programsko razdoblje.

Datum objave: 03.03.2020.

logo-hamag-footer-small

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.

  • Ksaver 208, Zagreb, Hrvatska
  • info [at] hamagbicro.hr

Sva prava pridržana © 2017. HAMAG BICRO

Skip to content