Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) sudjelovala je na konferenciji “Povezivanje sadašnje i buduće Strategije pametne specijalizacije: Izazovi za upravljanje, industrijsku tranziciju i međunarodnu suradnju”, održanoj u okviru Strateškog projekta za podršku uspostavi inovacijske mreže za industriju i tematskih inovacijskih platformi sufinanciranih putem Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Korisnik projekta je Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, a partner je Hrvatska gospodarska komora.

Radionica je pružila dublji uvid u tranzicijski proces prelaska Strategije pametne specijalizacije (S3) 2014. - 2020. koja je trenutno u provedbi, prema novoj S3 za programsko razdoblje 2021. – 2027. Glavna tema radionice odnosila se na sedam kriterija koji omogućavaju dobro upravljanje S3 te su preduvjeti za uspješno ostvarenje prvog cilja EU za buduće programsko razdoblje: Pametnija Europa. U sklopu radionice održana je panel rasprava na temu pametne specijalizacije, u sklopu koje su stručnjaci iz Hrvatske, Nizozemske, Rumunjske, Španjolske, Mađarske, Italije i Portugala raspravljali o trenutnom stanju i budućim izazovima vezano uz koordinaciju i upravljanje u provedbi S3, međunarodnu dimenziju S3 te internacionalizaciju.

Iva Milašinčić, HAMAG-BICRO

Hrvatska iskustva u međunarodnoj suradnji u perspektivi budućih procesa pametne specijalizacije predstavile su Iva Milašinčić, voditeljica Službe za razvoj u Sektoru za razvoj i podršku korisnicima HAMAG-BICRO-a, koja je tom prigodom prezentirala važnost međunarodne razmjene i izgradnje dobrih praksi kroz program Interreg i Ira Alaburić (HAMAG-BICRO) koja je prezentirala programe Eureka i Eurostars.

Iva Milašinčić pritom je naglasila važnost međunarodnih projekata za jačanje cijelog inovacijskog ekosustava, ali i za S3 procese, kako bi konkretne mjere podrške krajnjim korisnicima bile učinkovitije i ciljane u skladu s međunarodnim kontekstom pametne specijalizacije.

Ira Alaburić, HAMAG-BICRO

Vezano uz industrijsku tranziciju, na radionici su po prvi put predstavljeni rezultati dvogodišnje pilot akcije DG Regio koja se provodila tijekom 2018. i 2019. godine (neovisni stručnjaci Claire Nauwelaers kao koordinator projekta i Richard Harding kao voditelj projekta),  usmjerene na 12 odabranih regija. Zanimljivo, u nekim od pilot regija pojavljuje se perspektiva “Human-centred industrial transition” s konceptom pomoći onima koji su zapostavljeni i zaostaju, umjesto jačanja jakih (što je na prvi pogled suprotno pojmu pametne specijalizacije). Industrijska tranzicija stoga bi se mogla poistovjetiti i s društvenom transformacijom, što vodi ka pitanjima uključivosti, društvenih inovacija i slično.

Većina zemalja članica Europske unije ide u smjeru revizije već postojećih Pametnih specijalizacija S3, a ne u pisanje potpuno novih. Prema iskustvu sjeverne Nizozemske u provedbi regionalne S3, zaključeno je da bi se S3 trebala bazirati na izazovima, odnosno konkretnim problemima koji se nastoje riješiti u društvu te se udaljiti od sektorskih prioriteta, odnosno prioriteta prema industrijama (Luc Hulsman, predstavnik regije Partnerstvo Sjeverna Nizozemska).

Zaključno, dobro upravljanje koje uključuje koordinaciju na svim razinama, ključna je varijabla za učinkovitu i djelotvornu provedbu politika pametne specijalizacije. Pritom moraju biti obuhvaćene vertikalne i horizontalne strukture te akteri institucionalnog i vaninstitucionalnog razvoja cijelog inovacijskog ekosustava. Važno je pritom kontinuirano, učinkovito i ciljano na lokalnoj i regionalnoj razini voditi dijalog vezano uz lokalne prioritete i razvoj te zaključke brzo i efikasno implementirati na najvišoj razini.

 
Datum objave: 04.02.2020.

logo-hamag-footer-small

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.

  • Ksaver 208, Zagreb, Hrvatska
  • info [at] hamagbicro.hr

Sva prava pridržana © 2017. HAMAG BICRO

Skip to content