Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) u sklopu aktivnosti projekta CEUP 2030 (Central Europe Upstreaming for Policy Excellence in Advanced Manufacturing & Industry 4.0 towards 2030) organizirala je virtualnu radionicu na temu Umjetne inteligencije i njezine primjene u poslovanju i industriji koja je okupila iskusne startup poduzetnike s bogatim iskustvom u međunarodnom poslovanju te predstavnike akademske zajednice i kreatore politika u Republici Hrvatskoj.

Radionicu je pozdravnim govorom otvorio Ante-Janko Bobetko, član Uprave HAMAG-BICRO-a koji se sudionicima obratio riječima: „HAMAG-BICRO kao ključna Vladina agencija za razvoj poduzetništva podupire rad tvrtki te kroz svoje djelovanje okuplja sve dionike u inovacijskom spektru s ciljem razmjene znanja i iskustava kako bismo se usmjerili prema zajedničkom krajnjem cilju. Do kraja godine održat će se još tri radionice u okviru kojih ćemo s ključnim dionicima iz područja Pametnih proizvodnih sustava, Automatizacije i robotike te Pametnih i naprednih materijala, definirati zajedničke stavove i ciljeve te ih potom implementirati u buduće programe.“ .

Marija Galeković, voditeljica projekta CEUP 2030, prezentirala je Projekt: „Izazovi s kojima se danas susrećemo i na koje se provedbom projekta CEUP 2030 želi utjecati su, prije svega, brze promjene u tehnologijama te prijenos znanja između kreatora politika, gospodarstva i akademske zajednice. Stoga je cilj projekta CEUP 2030 uskladiti eko-inovacijski sustav Srednje Europe koji omogućuje donošenje i provedbu novih inovacijskih politika do 2030. godine u području napredne proizvodnje i Industrije 4.0.“

Mirza Hadžić iz tvrtke Infobip d.o.o., brzorastuće startup tvrtke koja se pozicionirala na svjetskom tržištu, osvrnuo se na Industriju 4.0, istaknuvši kako ista obuhvaća inteligentno povezivanje strojeva, procesa i ljudi. . Tehnologija više nije rezervirana samo za velika poduzeća, a produkt revolucije Industrije 4.0 i Internet of Things (IoT) naziva se Industrijski IoT koji danas kreira nove prilike za organizacije od malih tvrtki pa sve do multinacionalnih poduzeća. Prednosti razvoja IoT-a su povećanje produktivnosti, ušteda troškova, trenutna kontrola i brzo otkrivanje potencijalih problema, ali i prilika.

Infobip kao kompanija od 2006. godine radi na izgradnji globalne komunikacijske platforme kao servisu. Danas surađuju s više od 600 suradnika, imaju više od 12 godina bogatog iskustva, preko 60 ureda na svim kontinentima, a 2020. godine prešao je brojku od 70% uređaja na svijetu s kojima komuniciraju.

Prof. dr. sc. Sven Lončarić prezentirao je djelovanje Centra za umjetnu inteligenciju Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER), pritom naglasivši kako je FER uvijek usmjeren na jačanje veza s tvrtkama, a kao inženjeri usmjereni su ka primjenjivosti njihova rada u stvarnom svijetu. Naglasio je kako su glavne karakteristike promjena koje dolaze s Industrijom 4.0 povezivost i povezanost kroz IoT, eksplozija dostupnih podataka, mogućnost pristupa i prikupljanja podataka, opća povezanost te holistički pristup proizvodnji.

FER je prema nekim studijama, među najuspješnijim institucijama u Hrvatskoj s obzirom na broj uspješnih aplikacija za razvojno-istraživačke projekte i financiranje putem Europske unije. Trenutno je na fakultetu u provedbi 255 istraživačko-razvojnih projekata, u sklopu kojih se stvara ogromna količina novog znanja.

U nastavku je održan okrugli stol na kojem su sudjelovali Mirza Hadžić, direktor prodaje u Infobip d.o.o., dr. sc. Marko Velić, voditelj Umjetne inteligencije u tvrtci Photomath, prof. dr. sc. Sven Lončarić, voditelj Centra za umjetnu inteligenciju Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Mislav Malenica, direktor AI startupa Mindsmiths, ujedno i predsjednik udruge CroAI te Bruno Radojica, voditelj Službe za potporu inovacijama u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Moderator okruglog stola bio je Jan Štedul, tajnik Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju (CroAI) koja okuplja vodeće tvrtke i startupove iz područja umjetne inteligencije u Hrvatskoj.

Kroz prezentaciju zanimljivih osobnih poslovnih iskustava i uvida u primjenu umjetne inteligencije u svijetu, sudionici su istaknuli kako je umjetna inteligencija smjer u kojem će se sve razvijati sljedećih 30 godina. U Hrvatskoj udruzi za umjetnu inteligenciju (CroAI) smatraju kako naše društvo treba poraditi na sustavnoj podršci ekosustavu startup poduzetnika. Ističu kako startup kompanije stvaraju novu vrijednost i mogu podići razvoj gospodarstva zemlje na novu razinu, stoga im je cilj okupiti kritičnu masu pojedinaca usmjerenih na uspjeh koji vide prilike te pružiti pozitivnu poruku javnosti, osobito mladima, kako možemo biti uspješni. Hrvatska ima priliku za razvoj, samo treba biti hrabra.

Temeljem svog međunarodnog poslovnog iskustva, ističu kako veći fokus treba staviti na praktična znanja, a manje na legislativu. Također, treba poraditi na prihvaćanju neuspjeha kao normalnog i sastavnog dijela poslovnog iskustva.

Bruno Radojica, voditelj Službe za potporu inovacijama u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja istaknuo je velik interes i odaziv na natječaje koji se tiču istraživanja, razvoja i inovacija te najavio razne mjere koje su još u postupku programiranja kao što su digitalni vaučeri za digitalizaciju poslovanja, vaučeri za digitalne vještine te programi za visokotehnološka poduzeća.

Zaključno, Mislav Malenica, direktor AI startupa Mindsmiths, istaknuo je kako kao najveći izazov za startup poduzetnika vidi pronalazak prvog klijenta jer za to ne postoji provjereni recept.

Datum objave: 14.04.2021.

logo-hamag-footer-small

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.

  • Ksaver 208, Zagreb, Hrvatska
  • info [at] hamagbicro.hr

Sva prava pridržana © 2017. HAMAG BICRO

Skip to content