![](https://hamagbicro.hr/wp-content/uploads/2020/11/MAte.png)
Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), u ulozi projektnog partnera za Hrvatsku u sklopu projekta BRESE (engl. Border Regions in Europe for Social Entrepreneurship), održala je 27. listopada 2020. godine, on-line sastanak dionika na temu društvenog poduzetništva.
Mate Kovač, v.d. ravnatelj Sektora za razvoj i podršku korisnicima predstavio je rad HAMAG-BICRO-a na samom početku, te rad Sektora za razvoj i podršku korisnicima, od čega je posebno naglasio rad na međunarodnim projektima poput B-Lighta, B-Blue, EEN i nacionalnog projekta BOND.
![](https://hamagbicro.hr/wp-content/uploads/2020/11/MArija-1024x406.png)
Marija Herceg, voditeljica projekta, predstavila je projekt BRESE koji je usmjeren na uklanjanje prepreka, podizanje svijesti i unaprjeđenje instrumenata poslovne podrške za društvena poduzeća. Naglasila je da se projektom nastoje ukloniti prepreke, podignuti svijest i poboljšati programi poslovne potpore za društvene poduzetnike te uvesti društvena poduzeća u politički i društveni program.
Na tom tragu na sastanku na kojem su sudjelovali dionici u području društvenih poduzeća koji djeluju u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori, predstavljena je regionalna analiza o društvenom poduzetništvu izrađena u srpnju 2020. godine na području navedenih triju zemalja, kao i primjeri sakupljenih dobrih praksi.
Iako poslovni model društvenog poduzetništva postaje popularan u cijelom svijetu jer izjednačava ekonomsku i socijalnu vrijednost, Hrvatska, Bosna i Hercegovina te Crna Gora se i dalje suočavaju s različitim problemima poput nerazumijevanja koncepta društvenog poduzetništva, nepostojanje relevantnih zakonodavnih propisa i neuspjehom institucija koje se bave pitanjima socijalne skrbi da preuzmu odgovornost za promicanje društvenog poduzetništva.
![](https://hamagbicro.hr/wp-content/uploads/2020/11/Marija-2-1024x355.png)
Još jedan od zaključaka ove analize je da je glavno ograničenje za neprofitne organizacije nedostatak razlike između organizacija za opće dobro ili za društvene ciljeve i svih ostalih organizacija uključenih u neprofitni sektor. To je posebno problematično za sportske klubove ili hobi udruge koje dominiraju u tom sektoru. Kao rezultat toga, prema njima se postupa na isti način kao prema udrugama s društvenom misijom.
Slijedom toga, regija nema dostupne podatke o najčešćoj industriji ili području djelatnosti kojim se bave društveni poduzetnici. Njihove preferirane industrije, na temelju aktualnih dobrih praksi, su: poljoprivreda, ukrasni proizvodi, modna industrija, proizvodnja hrane, proizvodnja robe za kućanstvo i pružanje usluga.
![](https://hamagbicro.hr/wp-content/uploads/2020/11/Grupna-1024x758.png)
Na sastanku su sudjelovali i predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Anđelka Hajdek, Upravljačko tijelo IPA program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora koja je najavila da početkom iduće godine započinju konzultacije vezane uz programiranje 2021-2027 godine i jedan od obaveznih ciljeva će vrlo vjerojatno biti More Social Europe.
Renata Brkić, osnivačica i partnerica prvog Fonda rizičnog kapitala za poduzeća sa pozitivnim učinkom za Hrvatsku i Sloveniju „Feelsgood“ naglasila je da se u vodećim svjetskim zemljama promijenio smjer iz dosadašnje tehnološke revolucije prema revoluciji društvenog učinka, odnosno sve više se svjetska tržišta okreću prema društvenom poduzetništvu i društvenom učinku u poslovanju. Hrvatska, a i regija bitno zaostaje za svjetskim trendovima i trebali bi uhvatiti korak sa svjetskim trendovima.
S obzirom na snažnu fragmentaciju u prilagođenim programima potpore za društvena poduzeća, postoji puno potencijala za međuregionalno učenje i napredak.
![](https://hamagbicro.hr/wp-content/uploads/2020/11/Brese-logo.png)