Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), u ulozi projektnog partnera za Hrvatsku u sklopu projekta BRESE (engl. Border Regions in Europe for Social Entrepreneurship), održala je 27. listopada 2020. godine, on-line sastanak dionika na temu društvenog poduzetništva.
Mate Kovač, v.d. ravnatelj Sektora za razvoj i podršku korisnicima predstavio je rad HAMAG-BICRO-a na samom početku, te rad Sektora za razvoj i podršku korisnicima, od čega je posebno naglasio rad na međunarodnim projektima poput B-Lighta, B-Blue, EEN i nacionalnog projekta BOND.
Marija Herceg, voditeljica projekta, predstavila je projekt BRESE koji je usmjeren na uklanjanje prepreka, podizanje svijesti i unaprjeđenje instrumenata poslovne podrške za društvena poduzeća. Naglasila je da se projektom nastoje ukloniti prepreke, podignuti svijest i poboljšati programi poslovne potpore za društvene poduzetnike te uvesti društvena poduzeća u politički i društveni program.
Na tom tragu na sastanku na kojem su sudjelovali dionici u području društvenih poduzeća koji djeluju u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori, predstavljena je regionalna analiza o društvenom poduzetništvu izrađena u srpnju 2020. godine na području navedenih triju zemalja, kao i primjeri sakupljenih dobrih praksi.
Iako poslovni model društvenog poduzetništva postaje popularan u cijelom svijetu jer izjednačava ekonomsku i socijalnu vrijednost, Hrvatska, Bosna i Hercegovina te Crna Gora se i dalje suočavaju s različitim problemima poput nerazumijevanja koncepta društvenog poduzetništva, nepostojanje relevantnih zakonodavnih propisa i neuspjehom institucija koje se bave pitanjima socijalne skrbi da preuzmu odgovornost za promicanje društvenog poduzetništva.
Još jedan od zaključaka ove analize je da je glavno ograničenje za neprofitne organizacije nedostatak razlike između organizacija za opće dobro ili za društvene ciljeve i svih ostalih organizacija uključenih u neprofitni sektor. To je posebno problematično za sportske klubove ili hobi udruge koje dominiraju u tom sektoru. Kao rezultat toga, prema njima se postupa na isti način kao prema udrugama s društvenom misijom.
Slijedom toga, regija nema dostupne podatke o najčešćoj industriji ili području djelatnosti kojim se bave društveni poduzetnici. Njihove preferirane industrije, na temelju aktualnih dobrih praksi, su: poljoprivreda, ukrasni proizvodi, modna industrija, proizvodnja hrane, proizvodnja robe za kućanstvo i pružanje usluga.
Na sastanku su sudjelovali i predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Anđelka Hajdek, Upravljačko tijelo IPA program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora koja je najavila da početkom iduće godine započinju konzultacije vezane uz programiranje 2021-2027 godine i jedan od obaveznih ciljeva će vrlo vjerojatno biti More Social Europe.
Renata Brkić, osnivačica i partnerica prvog Fonda rizičnog kapitala za poduzeća sa pozitivnim učinkom za Hrvatsku i Sloveniju „Feelsgood“ naglasila je da se u vodećim svjetskim zemljama promijenio smjer iz dosadašnje tehnološke revolucije prema revoluciji društvenog učinka, odnosno sve više se svjetska tržišta okreću prema društvenom poduzetništvu i društvenom učinku u poslovanju. Hrvatska, a i regija bitno zaostaje za svjetskim trendovima i trebali bi uhvatiti korak sa svjetskim trendovima.
S obzirom na snažnu fragmentaciju u prilagođenim programima potpore za društvena poduzeća, postoji puno potencijala za međuregionalno učenje i napredak.